miercuri, 9 septembrie 2009

Rusii n-au stat la discutii cu tunisienii

Dupa umilinta suferita de Franta in primul meci al acestor mondiale, cand campionii lumii au fost invinsi de Senegal, toata lumea isi doreste ca europenii sa se razbune pe africani. Spre multumirea lor, rusii au reusit ieri, in primul lor joc la aceste CM, sa invinga usor, cu 2-0, nationala Tunisiei, rezultat care se incadreaza in categoria celor asteptate. Desi si-au dorit mai mult, tunisienii nu au avut nici o sansa pentru ca Rusia s-a dovedit a fi aceeasi echipa solida pe care o stiam, foarte greu de incurcat. Pregatiti de Romantev, antrenorul care a avut un sezon excelent in Liga Campionilor cu Spartak Moscova, europenii au controlat jocul de la un capat la altul, si-au creat suficiente ocazii pentru a putea spune ca meritau pe deplin victoria si au fructificat doua dintre ele. Acest lucru s-a intamplat, insa, abia dupa pauza, cand tunisienii au realizat ca nu vor putea bate defensiva rusa si s-au retras in aparare cu gandul sa pastreze rezultatul. Din nefericire pentru ei nu au reusit acest lucru pentru ca Titov, in minutul 59, si Karpin, patru minute mai tarziu, din penalty, au inscris cele doua goluri cu care Rusia a urcat pe primul loc in clasamentul grupei H. Considerati favoriti, rusii au reusit sa-si confirme statutul, dar pentru ca nu au avut un cine stie ce adversar este prematur sa se considere calificati. Nu de altceva, dar Japonia si Belgia au aratat in meciul lor direct, unul dintre cele mai frumoase de la aceste mondiale, ca isi vor vinde scump pielea, iar intalnirea de pe 9 iunie, cand Japonia se va afla fata in fata cu Rusia, va fi adevaratul derby al grupei, ce poate decide problema calificarii.