miercuri, 9 septembrie 2009

Americanii n-au auzit cat costa Figo

Portughezii, marii favoriti ai grupei D, au platit scump desconsiderarea adversarului intalnit ieri, la Suwon, in primul lor meci la aceste mondiale. Echipa de vedete antrenata de Antonio Oliveira, din care nu au lipsit Luis Figo, Rui Costa, Fernando Couto, Joao Pinto si Sergio Conceicao, s-a facut practic de ras in fata formatiei de anonimi a Statelor Unite ale Americii. Avand pretentii chiar si la cucerirea Cupei Mondiale, portughezii au reusit "performanta" de a primi trei goluri de la SUA in doar 36 de minute. Filmul de groaza al lusitanilor a inceput inca din minutul 3, cand O'Brien a deschis scorul in urma unei greseli in "stil Stelea" a portarului Vitor Baia. Socul a fost primit cum nu se poate mai rau de Figo si compania, care parca s-au blocat psihic, fiind de nerecunoscut. Pe fondul acestei debusolari, in minutul 29 a picat autogolul lui Jorge Costa, care a deviat cu capul in propria poarta o centrare a lui Landon Donovan. La 2-0, portughezii jucau deja cu plumb in picioare, asa incat cel de-al treilea gol, reusit pe un contraatac de singurul atacant al SUA, McBride, a venit practic normal. Singura faza in care Portugalia a aratat ca stie fotbal in prima repriza a avut loc in minutul 38, cand Beto a redus din diferenta. Dupa pauza, la 3-1, inexistentul Luis Figo dansa pe langa minge la mijlocul terenului, or, in aceste conditii, lusitanii nu aveau cum sa marcheze. I-a ajutat in schimb americanul Agoos, care in minutul 70 a reusit un autogol de toata frumusetea. Fluierul final al arbitrului Byron Moreno i-a prins in atac pe americani, care ieri au reusit cea de-a doua mare surpriza a acestei editii de Campionat Mondial, dupa victoria Senegalului din partida inaugurala cu Franta. La sfarsit, selectionerul SUA, Bruce Arena, nu-si mai incapea in piele de fericire: "Astazi am invins o echipa mare. Nu este insa pentru prima oara, pentru ca SUA au castigat in trecut si in fata Germaniei, Argentinei, Italiei sau Irlandei. Sa fie clar, noi am venit aici sa castigam, nu doar sa poarticipam". Antrenorul Portugaliei, Antonio Oliveira, a parut destul de calm la conferinta de presa: "Nimic nu e pierdut. Trebuie sa castigam urmatoarele doua meciuri si suntem in optimi".