miercuri, 9 septembrie 2009

Irlandezii au amanat calificarea Germaniei in optimi

Dupa meciul cu Arabia Suadita, pe care l-a castigat la pas, cu scorul de 8-0, pentru nationala Germaniei meciul de ieri cu Irlanda se anunta tot unul fara probleme, nemtii parand decisi sa acceada inca din al doilea meci in optimile Cupei Mondiale. Lucru care parea sa se si intample, dupa modul in care germanii au inceput partida. Decisi sa nu-si amane calificarea in optimi si sa se poata relaxa la urmatorul meci, cel cu nationala Camerunului, nemtii au inceput meciul in forta, trecand repede peste faza de tatonare si punand in pericol poarta irlandezilor inca de la primul fluier al centralului Kim Milton Nielsen. La randul lor, irlandezii, care pareau straini de valoarea, in milioane de dolari, a vedetelor din echipa condusa de Rudi Voller, au incercat destul de curajos sa-i surprinda pe nemti pe contraatac. Insa, la experienta pe care o au, nemtii nu au avut nevoie decat de 18 minute pentru a deschide scorul, prin Klose. Se anunta un nou recital al elevilor lui Rudi Voller, asta pentru ca si repriza a doua s-a derulat tot in spiritul primelor 45 de minute, dominarea teritoriala a germanilor alternand cu actiunile tot mai periculoase ale irlandezilor care nu au facut altceva decat sa-l evidentieze pe portarul Oliver Kahn. Cand zarurile pareau aruncate, iar elevii lui Voller se gandeau deja la optimi, irlandezii au reusit golul egalarii. Era chiar ultimul minut de joc, iar autorul Robbie Keane, parea prin acest gol sa le dea peste nas nemtilor, care s-au vazut invingatori inainte de vreme. In ciuda acestei remize, Germania ramane favorita la castigarea grupei, desi meciul cu nationala Camerunului s-ar putea termina cu un nou rezultat surpriza. Se poarta la aceste mondiale!